Перейти до основного вмісту

Види договорів у Польщі


У Польщі можна виконувати роботи на підставі різних договорів, але не всі вони гарантують
робітничі права, закріплені в Трудовому кодексі. Єдиним видом договору, що надає працівникам
захист є трудовий договір (umowa o pracę). Цивільно-правові договори -  договір доручення
(umowa zlecenia) або договір підряду (umowa o dzielo) таких прав не передбачають.

Переваги трудового договору над цивільно-правовими:
- захист згідно з Трудовим кодексом у разі виникнення суперечок чи невиплати заробітної плати;
- захист від розірвання трудового договору для певних категорій працівників (насамперед працівників, які перебувають на лікарняному, під час відпусток, вагітних працівниць, службовців у передпенсійному віці тощо);
- визначення робочого часу та права на відпочинок;
- оплачувана щорічна відпустка;
- регулярна виплата заробітної плати;
- визначення детальних умов розірвання договору;
- винагорода за понаднормову роботу (за час, визначений Трудовим кодексом);
- принаймні мінімальна заробітна плата (у 2020 році мінімальна заробітна плата в Польщі становить 2600 злотих брутто - вона зменшується на суму внесків на соціальне страхування та авансового податку на прибуток).

Які пункти обов’язково повинен містити трудовий договір?

Окрім даних роботодавця та працівника, назви договору та дати його укладення, трудовий
договір повинен містити наступну інформацію:
- вид роботи (назва посади, функції та опис обсягу обов'язків працівника)
- місце роботи;
- винагорода, що відповідає типу робіт: дата початку роботи - якщо вона не визначена в договорі,
передбачається, що це день підписання договору;
- робочий час.


Трудовий договір не може містити пунктів, які погіршують  положення працівника, в порівнянні з передбаченими Трудовим кодексом нормами.

Роботодавець, який укладає трудовий договір, зобов’язаний зареєструвати працівника в ZUS (заклад соціального страхування) протягом 7 днів з дня початку роботи.

Цивільно-правові договори

Це договори, врегульовані Цивільним кодексом (а не Трудовим). Найпоширенішими цивільно-правовими договорами є:
- договір доручення (umowa zlecenia),
- договір підряду (umowa o dzielo).

Якщо умови праці, які передбачені цивільно-правовим договором мають ознаки трудових відносин, а саме: 
- робота під керівництвом (наявність керівника, шефа, бригадира тощо),
- встановлені години роботи,
- встановлене місце роботи.

У таких випадках працівник має право звернутися до суду для визнання подібної умови за трудовий договір. 

Укладення цивільно-правового договору в умовах, коли має бути укладений трудовий договір, є порушенням трудового законодавства і карається штрафом.

Для цивільно-правних умов (стаття 734 і 750 Цивільного кодексу) застосовуються мінімальні погодинні ставки - у 2020 році це 17 злотих брутто на годину.

Для деяких цивільно-правових договорів, наприклад, умови злеценя, роботодавець зобов’язаний зареєструвати працівника в ZUS. Роботодавець має на це 7 днів після початку роботи.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Умова епізодичної (“оказіональної”) оренди: чи можна її підписувати іноземцям?

Оренда помешкання - це один з найбільш популярних способів вирішення “квартирного питання” для українських мігрантів у Польщі. Коли приїжджаєш до іншої країни у пошуках вищих заробітків та кращого життя, потрібно як мінімум кілька років, щоб трохи озирнутися навкруги, легалізуватися та назбирати певну суму для  інвестицій у власне житло. Тому оренда - це чи не єдиний вихід для сотень тисяч прибульців до Польщі. З іншого боку, разом із зростанням кількості мігрантів, збільшується досвід місцевих власників нерухомості, що вже мали справу з іноземцями. Не завжди цей досвід є позитивним, тому все частіше власники розглядають варіанти, які б дозволили ефективно захистити себе від нечесних орендарів.   Іноді, намагаючись зняти квартиру, майбутні орендарі-іноземці стикаються з пропозицією “епізодичної” оренди - польською “wynajem okazjonalny”. Навколо цього виду умов існує чимало міфів, що ширяться в соцмережах. Мовляв, це кабальна та не вигідна умова, яку в жодному разі не можна підписувати.

Пришвидшення видачі карти побиту: як написати “понагленє” (приклад)

Строки розгляду подання на отримання дозволу на проживання та працю в Польщі чітко окреслені в законодавстві. Проте на практиці очікування на рішення воєводи іноді триває роками. В середньому по Польщі у 2019 році іноземцям доводилося чекати від 3-4 місяців (сталий побит та побит резидента ЄС) до 1,2 року (часовий побит).    Чи є можливіть прискорити процедуру розгляду справи на карту побиту? Таке питання з’являється практично у кожного іноземця, що стикнувся з проблемами легалізації. Адже на практиці затягування розгляду справи призводить до значного ускладнення щоденного життя як то втрата легальної підстави до праці, неможливість залишати територію Польщі тощо. Тому прискорення видачі рішення виглядає об’єктивною необхідністю, продиктованою реальним положенням справ. Законодавство Польщі передбачає спеціальну форму звернення, яка називається “понагленє” (ponaglenie). Розглянемо ситуації, коли іноземцю доцільно скористатися цим інс

Туристичні 500+ кому належить виплата та як нею скористатися

500 злотих на відпочинок у межах Польщі - ще один вид допомоги, який запроваджує польський уряд, аби заохотити родини в часі епідемії обрати відпочинок всередині країни. Іноземці також можуть стати учасниками програми. У цьому матеріалі відповідаємо на найпоширеніші питання про участь у програмі.  Що це за допомога?  Найчастіше цей вид допомоги називають "bon turystyczny", що можна перекласти як туристичний ваучер. Ним можуть скористатися родини, які мають дітей до 18 років та отримують допомогу 500+. Чи іноземці можуть брати участь у програмі?  Так, на туристичний ваучер можуть претендувати ті ж самі іноземці, які мають право до виплат 500+ та 300+.   Як отримати допомогу?  По-перше слід розуміти, що це не грошова виплата, тому безпосередніх транзакцій на банківський рахунок чи готівкою ви не отримаєте. Ваучер електронний і його можна буде активувати за допомогою платформи ZUS.  Передбачається, що участь у програмі не вимагає складання окремої заяви. Для того, щоб використат